20 Mayıs 2011 Cuma

‘Bizi ancak Ayşe Paşalı kararı rahatlatır’

İstanbul’da yine koca dehşeti yaşandı. Hülya Tazegül, Büyükçekmece’de ayrı yaşadığı eşi tarafından öldürüldü. Acılı ağabeyi, “Bundan sonra bizi Ayşe Paşalı’nın davasındaki karar rahatlatır” dedi.

İstanbul Büyükçekmece’de, bir çocuk annesi Hülya Tazegül (47), önceki akşam çalıştığı palaska atölyesinden çıkışta, ayrı yaşadığı kocası Turgay Tazegül (46) tarafından tabancayla öldürüldü.
3 ay önce evi terk etmişti Hülya Tazegül. 16 yaşındaki oğlu Onur’u da alıp başka bir eve çıkmış, boşanma davası açmıştı. Uzun süredir işsiz olan kocası n’aptı etti, eve dönmesini sağladı. Ama şiddet yeniden başladı; Hülya Tazegül evi ikinci kez terk etti. Önceki akşam 21.20 sıralarında iş çıkışı önünü kesti kocası. Konuşmak istedi. Olumsuz yanıt alınca da belindeki tabancayı çıkarıp ateş etmeye başladı. Hülya Tazegül yere yığılırken Turgay Tazegül tabancayı başına dayayıp tetiğe bastı. Gelen sağlık ekipleri Hülya Tazegül’ün öldüğünü tespit etti. Ağır yaralanan Turgay Tazegül de hastaneye kaldırıldı.

‘Kendini feda etti’
Dün Hülya Tazegül’ün acılı ağabeyi İmran Çiftçi, cenaze işlemleri için Yenibosna’daki Adli Tıp Kurumu’ndaydı.  17 yıllık evliliği boyunca kız kardeşinin şiddet gördüğünü belirten Çiftçi, şunları anlattı:
“Kız kardeşim de bize bir zarar gelmesin diye bu zamana kadar çekiyormuş. ‘Kardeşlerini öldürürüm, ailenden kimseyi bırakmam’ diye tehdit ediyormuş. Bize zarar gelmesin diye kendini feda etti. Polise ve savcılığa birçok kez şikâyet dilekçeleriyle başvurduk. Bu vatandaş en son bir kere geldi. Gece saat 02.00’de 10 kiloluk balyozla kapıyı kırmış. İçeride de annemlerin yattığı odanın kapısını kırmış. Tam çocuğunun kafasına indirirken, kız kardeşim tutmuş. Kapının önündeki doğalgaz borusunu ateşe vermiş.
Bu sonu tahmin edebiliyorduk ki, jandarmaya, polise, savcıya gittik. Evi yaktığı gece beni çağırdılar, gittim annem, kız kardeşim, çocuk perişan. Kimi ararsınız siz, polisi. 6 tane polis arkadaş geldi. Sağa baktılar, sola baktılar, bize baktılar, ‘Biz bir şey yapamayız, yarın gidin şikâyetçi olun’ dediler.  Sabah gittik, bu sefer polisler demez mi, ‘Siz nasıl şikâyetçi olmazsınız, adam evi yakmış, biz onu tutarız da, içeri atardık.’
Bundan sonra hiçbir şey beklemiyoruz. Bizi Ayşe Paşalı’nın davasındaki karar rahatlatır. O olayı duyunca ben çok rahatlamıştım. Aynı şeyin başıma geleceğini bilmiyordum. Ama bunu düşünebiliyorduk. Çünkü adam yapışkan, gitmiyor.”


AYŞE PAŞALI DAVASI
Ölümle tehdit edilmesine rağmen boşanması gerekçe gösterilerek koruma altına alınmayan Ayşe Paşalı, eski eşi İstikbal Yetkin tarafından bıçaklanarak öldürülmüştü. Kadına yönelik şiddetin sembolü haline gelen Ayşe Paşalı davasında, sanık İstikbal Yetkin’e Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmişti.DAHA ÖNCE İKİ KEZ DÖVÜP EVİ YAKMAYA KALKMIŞ
Tazegül ailesinin daha önce de defalarca karakolluk olduğu ortaya çıktı. İlk olay, jandarma bölgesi olan evlerinde, 2010’un ilk aylarında meydana geldi. Turgay Tazegül, oğlu Onur ile kayınbiraderi İmran Çiftçi tarafından dövülüp bıçaklandı. Jandarma ekipleri tarafından soruşturması yapılan olayın ardından bu kez 2010 yılının temmuz ayında bir kez daha eve gelen Turgay Tazegül’ün, Hülya ile oğlu Onur’u dövdüğü öğrenildi. Bu olayla ilgili de jandarma tarafından işlem yapıldı.
Turgay Tazegül 18 Mart 2011’de yine eşi ile oğlu Onur’un yaşadığı eve geldi. İddiaya göre oğlu ve eşini darp eden Turgay Tazegül evi kundaklamaya çalıştı. Sonra da kaçtı. Bu olaydan 3 gün sonra, 21 Mart’ta Hülya Tazegül, savcılığa giderek eşinden şikâyetçi oldu. Polis, Turgay Tazegül’ün ifadesini aldı.
İmran Çiftçi, Turgay Tazegül’ün boşanmak istemediğini ve ölüm tehditlerinden dolayı koruma talep ettiklerini, ancak verilmediğini söyledi. Polis yetkililerinden alınan bilgiye göre ise, savcılığa yapılmış bir koruma talebi yok.


KADIN ÖRGÜTLERİ SORUYOR
‘Devlet daha kaç katil yaratacak?’
“Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu”, bir çocuk annesi Hülya Tazgül’ün boşanma davası açtığı ve ayrı yaşadığı eşi Turgay Tazegül tarafından sokak ortasında tabancayla vurularak öldürülmesine isyan etti.
Geçen yıl Temmuz ayında çeşitli kadın örgütlerinin bir araya gelerek oluşturduğu platformun sözcülerinden İlke Acar, “Kocası tarafından sürekli tehdit edilen Tazegül savcılığa ve polise durumu bildirdi ancak devlet yine hiçbir önlem almadı. Daha kaç kadın benzer sebeplerle, aynı yöntemlerle öldürülecek? Kaç kadın suç duyurusuna cevap alamadığı için katledilecek? Devlet daha kaç katil yaratacak?” diye sordu.

‘TAKİPÇİSİYİZ’
Türkiye’de günde öldürülen kadın sayısının geçen yıl itibariyle üçten beşe çıktığını hatırlatan platform üyeleri, henüz Meclis’te görüşülmemiş kadına yönelik şiddeti önlemek için değişiklikler öngören yasa tasarısının takipçisi olmaya devam edeceklerini belirtti.
Yasal düzenlemelerdeki eksiklikler ile halihazırdaki yasaların amacına uygun biçimde uygulanmamasının yeni cinayetlere zemin hazırladığını belirten Acar, “Başbakanlık ‘Kadına yönelik şiddete sıfır tolerans’ diyor ancak kadın cinayetlerindeki artış oranı bir arpa boyu yol gidilmediğini gösteriyor” dedi.
Acar ayrıca başta 30 Mayıs’ta görülecek Münevver Karabulut davası olmak üzere bütün kadın cinayetlerinin de takipçisi olacaklarını belirtti.


Haberin Kaynağı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder